بازگشت

درباره چیانگ مای

درباره چیانگ مای CHIANG MAI

این شهردرشمال تایلند نزدیک مرزبرمه ولائوس درکناررودخانه مائه پینگ Mae Ping قراردارد که فاصله آن تا بانکوک 700 کیلومتروفاصله آن تا چیانگ رای 182 کیلومترمی باشد.دراین شهرتا چشم کارمی کند کوه و جنگل دیده می شود و قسمتی ازرشته کوه هیمالیا نیز دراین شهر قراردارد. بیشتردرآمد مردم این شهرازتولید صنایع دستی مانند پارچه های ابریشم وکتان درمنطقه سان کامپانگ (13کیلومتری چیانگ مای)– چترآفتابی در منطقه بوسانگ (9 کیلومتری چیانگ مای)– ظروف سفالی وحکاکی بر روی چوب درمنطفه هنگ دونگ درروستای بان تاوای– نقره جات درجاده ووالای  و غیره ...می باشد.

درچیانگ مای حمل و نقل توسط وانت تاکسی SongThaew انجام می شود.

تاریخچه چیانگ مای

این شهردرسال 1296 به دستورپادشاه منگرا کبیر به عنوان پایتخت سلسله پادشاهی لاناتای انتخاب گردید ولی بعد ازحمله برمه ای ها حکوت لاناتای استقلال خود را ازدست داد واین شهربه دست برمه ای ها افتاد تا اینکه درسال 1774 این شهرتوسط رامای اول ازدست برمه ای ها نجات یافت وازآن به بعد حکومت مرکزی تایلند اختیاراین شهررا بدست گرفته است. پادشاه منگرا کبیر یک بودائی معتقد بوده است که این مطلب بیانگراین است که شما درچیانگ مای با معابد فوق العاده ای مواجه می شوید.

آب وهوای چیانگ مای

چیانگ مای بدلیل قرارگرفتن درمنطقه کوهستانی دارای آب وهوای معتدلی می باشد ولی بهترین زمان برای سفرکردن به این منطقه بین ماههای دسامبر (آذر) تا مارس (اسفند) می باشد که دراین زمان میانگین دما 24 درجه سانتیگراد می باشد و ماههای دیگر یعنی اواسط بهار تا اوائل پائیزهوا گرم و بارانی می باشد.

طریقه رفتن به چیانگ مای

هواپیما

دربانکوک شما بایستی به فرودگاه دون موآنگ مراجعه کنید تا ازآنجا طی 75 دقیقه و به قیمت 3400 بات به این شهربروید.

قطار

دربانکوک شما بایستی به ایستگاه مرکزی راه آهن به نام هوای لامفونگ مراجعه کنید.مدت این سفر 10 ساعت می باشد که قیمت بلیط برای کوپه درجه یک 1700 بات و کوپه درجه دو 1100 بات می باشد.

اتوبوس

برای آمدن به چیانگ مای شما بایستی دربانکوک به ترمینال شمال به نام موچیت مراجعه کنید.فاصله بانکوک تا چیانک مای 700 کیلومتر و مدت آن 8/5 ساعت می باشد.قیمت بلیط با اتوبوس VIP 1500 بات به همراه سرویس کامل و با اتوبوس معمولی 900 بات بدون سرویس می باشد.

جشن های چیانگ مای

جشن ماه کامل (لوی کراتونگ)Loy Krathong

این جشن درپایان ماه کامل از دوازدهمین ماه تقویم چینی برگزارمی شود که درآن مردم درشب اول فانوس های خود را به هوا می فرستند که به معنی درخواست صلح و آرامش از خدایانشان می باشد و درشب دوم قایقی کوچک ازبرگ موز درست کرده وبا شمع- عود- گل وسکه تزئین می کنند و سپس آرزو کرده و آن را درآب رها می کنند.

جشن چتر بوسانگ

این جشن دریکی از روزهای ماه ژانویه (دی) درشهر بوسانگ برگزارمی شود که درآن تولید کنندگان چترتولیدات خود را به نمایش می گذارند.

فستیوال گل

این جشن درماه فوریه (بهمن) از راه آهن چیانگ مای تا پارک نونگ بواک هات ادامه می یابد که درآن مردم با ارابه های پرازگل رژه می روند.

فستیوال سانگ کرانSongkran  

این جشن آغاز سال نو تایلندی می باشد که درروز 13 الی 15 آپریل (فروردین) برگزارمی شود که درآن مردم شمائل بودا را در سطح شهرمی چرخانند. (برای کسب توضیحات کاملتر به بخش جشن ها مراجعه شود)