بازگشت

درباره تایلند

درباره تایلند

تایلند کشوری است درقلب جنوب شرقی آسیا واقع درشبه جزیره هند وچین که ازجنوب توسط خلیج تایلند و ازغرب توسط دریای آندامان احاطه می شود. مساحت این کشور514000 کیلومترمربع می باشد که 4% آن را آب تشکیل داده است.جمعیت این کشور70 میلیون نفرمی باشد که 75% آن را تایلندی 14% چینی و11% اقوام دیگرتشکیل داده اند.پایتخت تایلند بانکوک با داشتن 12 میلیون نفرجمعیت پرجمعیت ترین شهرآن می باشد.

جغرافیای تایلند

تایلند درغرب وشمال با کشورمیانماردرشمال وشمال شرقی با کشورلائوس درجنوب شرقی با کشورکامبوج ودرجنوب با کشورمالزی هم مرزمی باشد.

شمال این کشورکوهستانی با بلندترین قله به نام دوی اینتانون DOI INTHANON و مرکزآن رودخانه چائوپرایاCHAO PHRAYA  قراردارند.درشمال تایلند شما با تپه های پوشیده شده ازجنگل همراه با مه صبحگاهی غلیظ مواجه می شوید که دیدنی ترین شهرآن چیانگ مایCHIANG MAI  می باشد.درشمال شرق شما با شهرهائی که تحط تاثیرفرهنگ کامبوج ولائوس قرارگرفته اند مواجه می شوید که دیدنی ترین شهرآن نونگ کای NONG KHAI می باشد. درناحیه مرکزی شما با مکانهای تاریخی مواجه می شوید که دیدنی ترین شهرهای آن بانکوک – چونبوری – کانچانابوری و هواهین می باشند. درناحیه شرقی شما با شهرهائی که درامتداد خلیج تایلند قرارگرفته اند مواجه می شوید که دیدنی ترین شهرآن پاتایا می باشد.درناحیه جنوب سواحل زیبا – جزائر استوائی و کوه های سربه فلک کشیده شما را تحط تاثیرخود قرارمی دهند که دیدنی ترین شهرهای آن شهرکرابی – جزیره پوکت و ساموئی می باشند.

حکومت تایلند

نوع حکومت تایلند سلطنت مشروطه و زبان رسمی آن تائی می باشد. واحد پول این کشور بات ومذهب مردمان آن 95% بودائی 4% مسلمان 1% مسیحی و هندو می باشند. اسلام توسط یک شخص ایرانی به نام شیخ احمد قمی با مکتب شیعه به تایلند آورده شد که مقبره ایشان اکنون درشهر آیوتایا قراردارد.

پرچم این کشورازسه رنگ قرمز (نماد ملت) سفید (نماد مذهب) آبی (نماد حکومت سلطنتی) تشکیل شده است که نوارآبی از 2 نواردیگر پهن تر و درمرکز پرچم قراردارد که به معنی اهمیت بیشتر سلطنت نسبت به مذهب و ملت می باشد.

نشانه ملی تایلند و سمبل خاندان سلطنتی پرنده ای افسانه ای به نام گارودا GARUDA می باشد که دراساطیر بودائی و هندو دیده می شود. درحال حاضر رامای نهم ازسلسله سلطنتی چاکری پادشاه تایلند می باشد که با 70 سال سلطنت بیشترین زمان پادشاهی را دربین پادشاهان دیگر جهان دارا می باشد.تایلند به معنی قوم آزاداست زیرا این کشورهیچ وقت مستعمره کشوردیگری نبوده است.

فرهنگ مردم تایلند

مردم تایلند درهرموقعیتی لبخند می زنند به همین دلیل تایلند را به اسم سرزمین لبخند می شناسند آنها ازرفتارهای تند وتوهین آمیزدوری می کنند. درتایلند دست زدن به سر یا اشاره با پا به چیزی توهین تلقی می شود زیرا تایلندی ها سر را مقدس ترین و پا را پست ترین بخش بدن می دانند.

پادشاه درنزد مردم ازجایگاه خاصی برخورداراست لذا تصویر پادشاه برای مردم تایلند بسیارقابل احترام می باشد درنتیجه سکه ها واسکناسهای منقش به تصویرپادشاه رانبایستی لگد مال وکثیف کرد زیرا بی احترامی بزرگی می باشد.تایلند کشوربودائیست درنتیجه بی احترامی به بودا جرم محسوب می شود و مجازات سنگینی درپی خواهد داشت.

درتایلند رنگها نشانگر روزهای هفته می باشند.شنبه رنگ ارغوانی – یکشنبه رنگ قرمز– دوشنبه رنگ زرد – سه شنبه رنگ صورتی – چهار شنبه رنگ سبز– پنج شنبه رنگ نارنجی و جمعه رنگ آبی می باشد. رنگ زرد رنگ سلطنتی بوده زیرا پادشاه در روز دوشنبه به دنیا آمده است ومردم با پوشیدن لباسهای زرد رنگ حمایت خود را از ایشان اعلام می دارند.

تاریخچه تایلند

قرن ها پیش یعنی درسال 1250 مردمی از جنوب چین به مناطق حاصلخیز کنار رودی درقسمت های مرکزی سیام (تایلند سابق) مهاجرت کردند ودر آنجا شهرکوچکی به نام سوخوتای (به معنی طلوع خوشبختی) برای خود بنا کردند که فاصله این شهرتا بانکوک 6 ساعت می باشد وآنجا را به عنوان پادشاهی مستقل خود به رهبری پادشاه رامکامانگ اعلام نمودند که پیدایش زبان- فرهنگ ومعماری تایلند متعلق به این دوره می باشد تا اینکه دراواسط قرن 14 (1350) دراثرحمله برمه ایها این سلسله فروپاشید.سلسله سوخوتای توسط 5 پادشاه به مدت 100 سال برسیام حکومت کرد.بعد ازفروپاشی سوخوتای سلسله آیوتایا درشهرآیوتایا به پادشاهی راماتی بودی اول به حکومت رسید که این شهردر89 کیلومتری(75 دقیقه) شمال بانکوک قرار دارد. این سلسله 417 سال توسط 33 پادشاه برسیام حکوت کرد.تا اینکه درنیمهای قرن 18 (1767) این سلسله دراثرحمله برمه ایها نیز سرنگون شد و سپس سرداری چینی تباربه نام تکسین به مدت 15 سال برسیام حکومت کرد وشهرچنبوری را به عنوان پایتخت خود اعلام نمود که در 80 کیلومتری (100 دقیقه) بانکوک قراردارد.بعد ازمرگ تکسین سلسله چاکری درسال 1782 به پادشاهی رامای اول (ازنوادگان تکسین) برسیام حاکم شد و بانکوک را پایتخت خود اعلام نمود. پادشاه کنونی تایلند ازهمین سلسله به نام شاه بومیبول ادولیادج (رامای نهم) Bhumibol Adulyadej است که با 70 سال سلطنت دارای بیشترین دوره سلطنت درمیان پادشاهان جهان می باشد. تا سال 1949 نام این کشورسیام بوده است ولی ازاین سال به بعد بدستور رامای نهم بنام تایلند یعنی قوم آزاد تغییریافته است.

آب وهوای تایلند

بهترین زمان برای سفربه تایلند ازماه نوامبر(آبان)تا فوریه(بهمن) می باشد.

درناحیه شمالی

فصل گرم         = اسفند   تا اردیبهشت = دما 34 درجه با رطوبت  75%

فصل بارانی      = خرداد تا مهر         = دما 29 درجه با رطوبت  87%

فصل خنک       = آبان    تا بهمن       = دما 25 درجه با رطوبت  75%

باران در تیر و مرداد بیشترمی شود و در شهریور به اوج خود می رسد.

درناحیه جنوبی

بیشترین بارندگی بین ماههای اردیبهشت (می) تا مهر (اکتبر) می باشد.

درناحیه شرقی

بیشترین بارندگی بین ماههای شهریور (سپتامبر) تا آذر (دسامبر) می باشد.

درناحیه غربی

بیشترین بارندگی بین ماههای فروردین (آپریل) تا مهر (اکتبر) می باشد.

پول تایلند

واحد پول تایلند بات BAHT می باشد. که به دوشکل اسکناس و سکه است. اسکناسها به صورت 1000 بات به رنگ خاکستری – 500 بات به رنگ بنفش – 100 بات به رنگ قرمز– 50 بات به رنگ آبی و20 بات به رنگ سبزمی باشند و سکه ها به صورت 1 – 2 – 5 و 10 بات می باشند.

100 $= 3240 بات/ 100 یورو= 3575 بات/ 100 مارک= 2118 بات

سیم کارت موبایل

12CALL (ONE TWO CALL)HAPPYDATA می باشند.هزینه تماس با ایران ازطریق این سیم کارت ها دقیقه ای 2500 تومان می باشد ولی شما با خرید کارت مرحبا به قیمت 300 بات می توانید 45 دقیقه با ایران تماس داشته باشید.این کارت درمحله عرب ها NANA پیدا می شود.

طریقه ارتباط از ایران به تایلند  (شماره تلفن تایلند + 0066)

طریقه ارتباط از تایلند به ایران  (شماره تلفن ایران + کد شهر + 00198(

برای تهیه سیم کارت شما می توانید به فروشگاه های SEVEN  ELEVEN  یا FAMILUMART مراجعه کنید و با پرداخت 100 بات یک سیم کارت با شماره دلخواه خودتان تهیه کنید.

حمل و نقل درتایلند

منوریل از 10 بات الی 40 بات می باشد که فقط دربانکوک است.

مترو از 5 بات الی 35 بات می باشد که فقط دربانکوک است.

تاکسی با ورودی 35 بات می باشد که حداکثرکرایه آن 120 بات می شود.

توک توک (TUK TUK) با قیمت توافقی ولی در کل ازتاکسی ارزانتراست.

اتوبوس از 3 بات الی 40 بات می باشد.

موتورسیکلت با قیمت توافقی می باشد که با توک توک هم قیمت است.

وانت تاکسی (Bat Bus) برای هرنفر 10 الی 20 بات می باشد که بیشتر در شهرهای کناردریا استفاده می شود.

مالیات توریست

EFUND FOR TOURISTER VAT

طبق بخشنامه دولت تایلند به توریست مالیات تعلق نمی گیرد که این 7% خرید شما می باشد.درهنگام خرید ازفروشنده بخواهید برگه مالیاتی به نام VAT REFUND را برای شما پرکند که درهنگام خروج ازکشوردرداخل فرودگاه به باجه مربوطه مراجعه کرده و با ارائه برگه مالیاتی و نشان دادن جنس خریداری شده مبلغ مورد نظررا پس بگیرید.درضمن حداقل مبلغ خریداری شده شما بایستی 1500 بات به بالا باشد.

میوه های تایلندی

رامبوتان – دراگون فروت – پاپایا – نارگیل – دورین – لایچی – جاوااپل – گوآوا – لونگا – منگوستین – منگو

غذا فروشیهای تایلند

درسرتا سرخیابان های تایلند دست فروشان روئیت می شوند که به خاطر استفاده از سس ماهی درغذاهای کبابیشان دارای بوی نامطبوعی برای ما ایرانیها می باشند.اغلب این غذاها به صورت بسیارتند و یا شیرین سرو می شوند.

زبان تایلندی

زبان بسیارسختی است زیرا دارای قوائد بسیارپیچیده ای می باشد.

نمونه ای از کلمات تایلندی

سلام = سؤادی  کاپ                          

حالتان چطور است؟ = کون  سا  بای  دی ؟

خوبم ، ممنون = سا  بای  دی  ،  کاپ  کون

خوشبختم = چوک  دی

تایلندی بلد نیستم = می  پوت  پا  سا  تای

خواهش می کنم = کاروونا

توقف کنید = یوت

خواهش می کنم همین جا توقف کنید = کاروونا  یوت  تی  نی

سمت راست بپیچید = لیو  کوو اَ

سمت چپ بپیچید = لیو  سَی

مستقیم بروید = دروم  بای

خداحافظ = لَ  گون

خانم ، آقا = کون

بله = چَی

خیر = مَی

ممنون = کاپ  کون

خوب است = دي

خیلی خوب = دي  مَک

خوب نیست = مَی  دي

تخفیف = سُوان  لود

تخفیف بدهید = پُم  کا  سُوان  لود

گران است = پنگ

ارزان است = توغ

این چند است ؟ = اَنی  تَو  رَی ؟

زیبا  ،  برای  خانم ها = سُوای

خوش تیپ  ، برای آقایان = لاآ

خیلی = مَک

من = پُم 

قیمت بعضی خوراکیها در تایلند

هندوانه و آناناس  = 20 بات

نوشابه بزرگ = 40 بات

آب پرتقال = 20 بات

نوشابه متوسط = 25 بات

آب انار = 100 بات

بستنی = 50 الی 100 بات

نارگیل = 20 بات

آب معدنی = 10 بات