بازگشت

درباره ساموئی

 درباره جزیره ساموئی KOH SAMUI

جزیره ساموئی در685 کیلومتری جنوب بانکوک در84 کیلومتری شرق استان سوراتانی Surat Thani درکنارسواحل شرقی خلیج تایلند (همانند پاتایا وهواهین) قراردارد.

مساحت این جزیره 247 کیلومترمربع وجمعیت آن بالغ بر50000 نفرمی باشد. این جزیره بعد ازجزیرپوکتKoh Phuket  وچانگKoh Chang  سومین جزیره بزرگ تایلند می باشد(درپائین به طورمختصرراجع به جزیره چانگ برای شما توضیح خواهم داد).کوساموئی به معنی جزیره بهشت امن می باشد که بیشترآن را جنگل های کوهستانی فرا گرفته است که معروفترین آن کوه کائوپوم می باشد که دربخش مرکزی جزیره قراردارد و نیز رشته کوهی ازغرب به شرق آن نیزکشیده شده است.

ساموئی دارای آبشارهای فراوانی می باشد که محبوبترین آنها آبشارهین لات وآبشارناموآنگ می باشند.این جزیره دارای سواحل شنی - دریای نیلگون - تپه های مرجانی و درختان نارگیل می باشد و به همین خاطر تجارت ماهی ونارگیل مهمترین منبع درآمد مردم این شهر می باشد بطوریکه درسال 1980 میلادی دراین شهرکارخانه نارگیل گیری راه اندازی شد. بخشی ازاین جزیره را به عنوان شهرجزیره می شناسند که مردم ساموئی آن را ناتون NA THON می نامند که درقسمت غربی جزیره قراردارد. ساحل ناتون مرکزاصلی توقفگاه کشتی ها و قایق ها می باشد که وظیفه آنها انتقال مردم بین شهرناتون و جزیره ساموئی می باشد.بخش مرکزی این جزیره غیرمسکونی بوده که پوشیده ازجنگل وکوهستان است.مناطق کم ارتفاع ساموئی توسط یک جاده 51 کیلومتری به هم متصل می باشند.

جزیره چانگ (Koh Chang)

این جزیره درجنوب شرقی تایلند قراردارد که فاصله آن تا بانکوک 315 و تا پاتایا 150 کیلومترمی باشد.این جزیره دومین جزیره بزرگ تایلند بوده و به خاطرشباهت قسمتی ازاین جزیره به فیل به نام جزیره فیل نیزشناخته می شود.برای آمدن به این جزیره ازبانکوک بایستی به ترمینال شرق به نام ایکامای مراجعه کنید وسپس درآنجا بلیط برای شهر TRAT به مبلغ 400 بات تهیه کنید تا درمدت 6 ساعت به این شهربرسید وسپس با پرداخت 100 بات به اسکله بروید ودر اسکله با پرداخت 250 بات درمدت 15 دقیقه به این جزیره می رسید.

آب و هوای ساموئی

دراین جزیره بیشترسال هوا بارانی است ولی درماه نوامبر (آبان) بسیار شدیدترمی شود.این جزیره دارای دوفصل می باشد :

گرم استوائی = بیشترماه های سال

گرم بارانی  = فقط ماه نوامبر(آبان)

حمل و نقل عمومی درساموئی

وسائل حمل ونقل عمومی دراین شهرهمانند پاتایا می باشد با این تفاوت که هزینه تاکسی درساموئی 2 برابر پاتایا می باشد پس بهتراست که دراینجا موتوریا ماشین کرایه کنید.

طریقه رفتن به جزیره ساموئی

هواپیما

دربانکوک شما بایستی به فرودگاه دون موآنگ Don Muang مراجعه کنید تا ازآنجا درمدت75  دقیقه وبه قیمت 3200 بات بطورمستقیم به جزیره ساموئی برسید.فرودگاه این جزیره درساحل بودای بزرگ قراردارد.

تلفن فرودگاه ساموئی :  (8) 245601 – 77 – 0066

قطار

دربانکوک شما بایستی به ایستگاه مرکزی راه آهن به نام هوا لامفونگ (Hua lamphong) مراجعه کنید ودرآنجا بلیط برای شهرسوراتانی تهیه کنید که مسافت آن 644 کیلومتر و مدت آن 5/13 ساعت می باشد که قیمت آن با قطار درجه یک 1600 بات و با قطاردرجه دو 1100 بات می باشد. زمان حرکت قطارازبانکوک به شهرسوراتانی ساعتهای 8 – 30/18 و 30/19 و ازشهرسوراتانی به بانکوک ساعتهای 6 – 12 و 16 می باشد. درشهرسوراتانی شما بوسیله مینی بوس به اسکله دون سک Don Sak یا چمپون Chumpon می روید که مسافت آن 12 کیلومتر و هزینه آن 100 بات می باشد و ازآنجا با لنج درمدت 2 ساعت به اسکله ناتون درجزیره ساموئی می روید. فاصله اسکله تا سواحل جزیره 35 کیلومترمی باشد.

تلفن ایستگاه قطارسوراتانی :  311213 – 77 – 0066

اتوبوس

دربانکوک شما بایستی به ترمینال جنوب به نام سای دای مای مراجعه کنید ودرآنجا برای شهرسوراتانی بلیط تهیه کنید که فاصله آن 665 کیلومتر و مدت آن 12 ساعت می باشد.هزینه این مسیر با اتوبوسVIP  1500  بات همراه عصرانه – شام و صبحانه می باشد و با اتوبوس معمولی 650 بات بدون سرویس می باشد. درشهرسوراتانی شما بوسیله مینی بوس به اسکله دون سک Don Sak یا چمپون Chumpon می روید که مسافت آن 12 کیلومتر و هزینه آن 100 بات می باشد و ازآنجا با لنج درمدت 2 ساعت به اسکله ناتون درجزیره ساموئی می روید.فاصله اسکله تا سواحل جزیره 35 کیلومترمی باشد.

تلفن ترمینال اتوبوسرانی سوراتانی : 200032 – 77 – 0066

هزینه ترانسفربا کشتی

از شهرسوراتانی به جزیره ساموئی نفری 450 بات و بالعکس

از شهرسوراتانی به جزیره پانگان نفری 500 بات و بالعکس

از شهرسوراتانی به جزیره تائو نفری 1000 بات و بالعکس

از جزیره ساموئی به جزیره پانگان نفری 300 بات و بالعکس

از جزیره ساموئی به جزیره تائو نفری 650 بات و بالعکس

از جزیره پانگان به جزیره تائو نفری 500 بات و بالعکس

از اسکله چمپون به جزیره تائو نفری 500 بات و بالعکس

کشتی مسافرتی Raja

0066 - 77 - 471151 (3)

کشتی مسافرتی Seatran

0066 - 77 - 275060

اسکله Ban Don (شبانه)    

0066 - 77 - 284928

اسکله Don Sak

0066 - 77 - 471206

اسکله Naton

0066 - 77 - 415230

اسکله Phangan

0066 - 77 - 377453

سواحل ساموئی Samui Beach

ساموئی برخلاف پوکت سواحل شرقی آن شلوغ ترمی باشند (درپوکت سواحل غربی شلوغ ترمی باشند)ولی بهترین سواحل ساموئی برای غواصی سواحل شمال و غرب آن می باشند.

ساحل چوئنگ مون Choeng Mon Beach

این ساحل درشمال شرقی جزیره بین ساحل بودا وساحل چاونگ قراردارد.

ساحل چاونگ وچاونگ نویChaweng & Chaweng Noi Beach 

این ساحل درشمال شرقی جزیره قراردارد که از 2 بخش تشکیل شده است 1- ساحل چاونگ 2- ساحل چاونگ نوی که به طول 7 کیلومتر و به شکل دایره می باشد.این ساحل با داشتن تمامی امکانات توانسته محبوب ترین و شلوغ ترین ساحل جزیره باشد.دراین ساحل مزرعه کروکودیل ها – ایستگاه فیل سواری  و استادیوم جنگ بوفالوها قراردارند.

ساحل لامای Beach  Lamai

این ساحل با مساحت 6 کیلومتردرشرق جزیره وجنوب ساحل چاونگ قراردارد که ازنظرشلوغی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.این ساحل به خاطرداشتن دریای عمیق مناسب غواصی می باشد.اجناس دراینجا ارزان ترازساحل چاونگ می باشند.دراین ساحل صخره پدربزرگ و مادربزرگ – مزرعه کروکودیل ها وسیرک میمون ها نیزقراردارند.

ساحل هوا تانون Beach  Hua Thanon

این ساحل درقسمت جنوب شرقی جزیره بعد ازساحل لامای قراردارد که درآن استادیوم جنگ بوفالوها قراردارد.

ساحل بانگ کاو بایBang Kao Bay Beach  (Leam Set Beach)  

این ساحل درقسمت جنوبی جزیره قراردارد که به خاطرکم عمق بودن فقط مناسب شنا کردن کودکان می باشد.دراین ساحل سیرک ببرها قراردارد.

ساحل تانگ کروت بایBeach  Thong Krut Bay   

این ساحل درقسمت جنوبی جزیره قراردارد که درآن سیرک ببرها و مزرعه مارها قراردارند.

ساحل تالینگ نگام Bay Beach  Taling Ngam

این ساحل درقسمت جنوب غربی جزیره قراردارد که دارای ایستگاه فیل سواری می باشد.

ساحل لیپا نویBeach  Lipanoi )Thong Yang Beach )

این  ساحل درقسمت غربی جزیره قراردارد.ساحل دراین قسمت بدون صخره و سطوح مرجانی می باشد درواقع این ساحل یک ساحل مسکونی بوده که فقط درآن چند رستوران غذای دریائی یافت می شود.

ساحل ناتون  Nathon Beach

این ساحل قطب تجاری جزیره می باشد که درغرب جزیره قراردارد. دراین ساحل ایستگاه فیل سواری نیز قراردارد.

ساحل بانگ ماکام Bangmakham Beach

این ساحل دربخش شمال غربی جزیره قراردارد که درآن استادیوم جنگ بوفالوها قراردارد.

ساحل بانگ پو Bang Po Beach

این ساحل دربخش شمالی جزیره قراردارد.

ساحل منامBeach  Maenam 

این ساحل درشمال جزیره ساموئی نزدیک جزیره پانگان قراردارد که دارای 5 کیلومترجاده ساحلی جذاب با شنهای نرم می باشد.درفصل زمستان این ساحل طرفدار زیادی دارد زیرا بادهای زمستانی این منطقه را تحط تاثیرخود قرارنمی دهند.دراین ساحل معبد قدیمی چینی ها به همراه کلی مغازه سنتی وجود دارند.قایق ها دراینجا شما را به 2 جزیره تائو و جزیره پانگان می برند که دراین 2 جزیره فروشگاه لوازم غواصی – کافی شاپ – رستوران – هتل و همچنین کلیه تفریحات دریائی به وفوریافت می شود. آب دراین ساحل عمیق است درنتیجه مناسب شنا کردن می باشد وهمچنین دراین قسمت خیابانی شبیه به واکینگ استریت پاتایا وجود دارد.دراین ساحل استادیوم جنگ بوفالوها نیزقراردارد.

ساحل باپت Beach  Bophut

این ساحل درشمال جزیره قراردارد که دارای فروشگاه ها– کلوپ ها و رستوران های فراوان می باشد.نقطه شروع تورهای غواصی ازاین ساحل می باشد.دریا دراین قسمت بسیارآرام است.دراین ساحل سیرک میمون ها – استادیوم جنگ بوفالوها و پیست کارتینگ قراردارند.

ساحل بودای بزرگBeach  Big Buddha )Bang Rok Beach )

این ساحل درشمال شرقی جزیره نزدیک فرودگاه قراردارد که به خاطر دیدن تصویربودا به این نام نامیده شده است.ازدیگرجاذبه های این ساحل باغ مرموزمی باشد که عصریکشنبه ها آهنگ بودا را پخش می کند.این ساحل بسیارتمیزبوده وبه این خاطرمناسب شنا کردن می باشد.برخی قایق ها و کشتی ها برای بردن مسافران به جزیره پانگان دراینجا توقف می کنند.دراین ساحل معبد بودای بزرگ و سیرک میمون ها قراردارند.

جزائرساموئی KOHS SAMUI

جزیره ساموئی توسط 6 جزیره بزرگ وکوچک احاطه شده است که مهمترین آنجا جزائرپانگان – تائو و نانگ یوان می باشند.

جزیره پانگان KOH PHANGAN

این جزیره در 20 کیلومتری شمال جزیره ساموئی قراردارد که مساحت آن 191 کیلومترمربع یعنی 3/2 مساحت ساموئی می باشد.این جزیره ازنظرطبیعت همانند ساموئی بوده وتنهی دارای یک شهر به نام Thong Sala می باشد.معروفترین ساحل این جزیره دربخش جنوب شرقی جزیره به نام Rin Beach و زیباترین ساحل آن برای تفریحات آبی درشمال جزیره به نام Thong Noi Pan Beach می باشند.برای رسیدن به این جزیره شما میتوانید از سواحل بودای بزرگ یا باپت ازطریق لنج به این جزیره بروید.این جزیره مناسب غواصی بوده وهرماه فستیوال ماه کامل درآن نیزبرگزارمی شود.

جزیره تائو KOH TAO (جزیره لاکپشت)

این جزیره به مساحت 20 کیلومترمربع درشمال غربی جزیره پانگان در استان سوراتانی قراردارد که دارای جمعیتی درحدود 1500 نفرمی باشد. فاصله این جزیره تا جزیره پانگان 45 کیلومتر و تا ساموئی 65 کیلومتر می باشد که درمدت 90 دقیقه ازساموئی به آن می رسید.بخاطر تخم گذاری لاکپشت ها دراین جزیره به این نام نامگذاری شد.بسیاری ازتوریستها تایلند را فقط به خاطرآمدن به این جزیره انتخاب می کنند اگرشما هم هدفتان از آمدن به تایلند فقط رفتن به جزیره تائو بود بهتراست که دربانکوک به ترمینال جنوبی به نام سای دای مای بروید وسپس ازآنجا برای شهرچومپون بلیط تهیه کنید.درچمپون به اسکله رفته تا درآنجا بوسیله لنج به جزیره تائو سفرکنید.محبوبیت این جزیره به خاطرمدارس غواصی آن می باشد زیرا شما با یک متر وارد شدن به آب تصاویر بی نظیری از دنیای زیر آب را می توانید مشاهده کنید بطوریکه دربعضی ازخلیج های این جزیره وقتی شما داخل آب می شوید ماهی ها و مرجان ها شما را محاصره می کنند. این جزیره از جزیره پانگان هم قشنگ تره وهم خیلی ارزونتر. بهترین هتل این جزیره هتل آمانجیرا می باشد.دراین جزیره غواصی در کنارکوسه های 5/1 متری را فراموش نکنید(این کوسه ها با انسان کاری ندارند).

جزیره نانگ یوانKOH NANGYUAN 

 این جزیره درنزدیکی جزیره تائو قراردارد که از 3 جزیره و یک ساحل تشکیل شده است برای رفتن به این جزیره شما می توانید ازسواحل باپت – منام و بودای بزرگ (بنگ رک) به این جزیره بروید.این جزیره نیز مناسب غواصی می باشد.